در طلا سازی با افزودن فلزات دیگر به فلز طلا، آلیاژی از طلا به دست می آید که از نظر کیفیت، عیار و رنگ محصول نهایی با طلای اولیه تفاوت دارد. طلای خالص، زرد رنگ است و با اضافه کردن فلزات خاصی به آن می توان رنگ های مختلف و متنوعی تولید کرد. رایج ترین و پرکاربردترین رنگ طلا، زرد است که در طلا سازی استفاده گسترده ای از آن می شود. رنگ طلا به نوع فلزی بستگی دارد که برای تهیه آلیاژ با طلای خالص ترکیب می شود. در این مقاله قصد داریم به بحث در مورد طلا های رنگی پرداخته و نحوه ست کردن طلاهای رنگی را به شما آموزش دهیم.

طلاهای رنگی

   انواع طلاهای رنگی

با تولید آلیاژ طلا رنگ های مختلفی به دست می آید. همانطور که گفته شد، نوع رنگ نهایی به نوع فلز ترکیب شده با طلا بستگی دارد. رایج ترین آلیاژی که در طلا سازی از آن استفاده می شود، طلای سفید است. برای به دست آوردن طلای سفید لازم است که طلا را با فلزاتی مانند نیکل یا پالادیوم ترکیب کنند. طلای رنگی دیگری که طرفداران زیادی دارد رزگلد می باشد. برای تولید طلای رزگلد باید فلز طلا با مس آلیاژ شود تا یک رنگ صورتی متمایل به قرمز بدست آید. برای تهیه طلای سیاه نیز استفاده از روکش رودیوم سیاه رایج ترین روش می باشد. جالب است بدانید که در بین طلاهای رنگی، طلای سبز نیز وجود دارد که از ترکیب نقره و طلا و مقداری کادمیوم تولید می شود. طلای بنفش از دیگر انواع طلاهای رنگی است که از آلیاژ طلای خالص و آلومینیوم شکل می گیرد. برای به دست آوردن رنگ آبی در طلاهای رنگی لازم است طلای خالص زرد را با ایندیوم آلیاژ کنند.

 ست کردن طلاهای رنگی

امروزه ست کردن از هر جهت در مد و فشن اهمیت و ضرورت خاصی دارد. در این میان طلا و جواهر نیز از این قضیه مستثنا نیست. استفاده از طلاهای رنگی ظاهری زیبا نخواهد داشت. برای این کار حتما باید به یک هماهنگی مناسب بین رنگ های مختلف در طلاهای رنگی برسید. توصیه می کنیم هرگز رنگ های مختلف زیورآلات طلا را با هم استفاده نکنید. بهترین راه، استفاده از طلاهای دو رنگ با رنگ های سفید و زرد است. همچنین می توانید طلاهای رنگی خود را با لباس خود نیز ست کنید. اگر علاقه به استفاده از طلاهای رنگی دارید، بهتر است رنگ هایی را که در یک طیف هستند انتخاب کنید تا به راحتی قابل ست کردن با هم باشند. استفاده همزمان از چند رنگ طلا با سبک و مدل های مختلف اصلاً جالب نیست.

 راهنمای ست کردن طلاهای رنگی

ست کردن طلاهای رنگی با رنگ های مختلف امری دشوار است. برای این کار بهتر است یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید. به عنوان مثال رنگ رزگلد را رنگ پایه قرار دهید سپس سایر زیورآلات خود را در رنگ هایی نزدیک به رنگ رزگلد خریداری و انتخاب نمایید. در این صورت ظاهری شیک تر و جذاب تر برای شما به وجود خواهد آمد. در ست کردن طلاهای رنگی با رنگ لباس خود دقت داشته باشید که این امر در جلب توجه و استایل شما نقش مهمی دارد. دیگر امر مهم در ست کردن طلاهای رنگی توجه به رنگ پوستتان می باشد. لازم است که رنگی را که به عنوان پایه انتخاب می کنید با رنگ پوست شما همخوانی داشته باشد. برای پوست های سفید طلاهایی با رنگ روشن و برای پوست های سبزه و گندمی طلاهایی با رنگ های تیره تر بسیار مناسب است. برای ست کردن طلاهای رنگی می توانید به مناسبت ها نیز توجه داشته باشید. مثلاً طلای رزگلد به عنوان یک رنگ گرم برای مناسبت هایی مانند جشن عروسی و نامزدی بسیار مناسب و شیک است. در مجموع باید تلاش کنید که بین طلاهای رنگی و تیپ و استایل خود یک هارمونی زیبا و لطیف ایجاد کنید. نگران نباشید زیرا ترفندهای زیادی برای این کار وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 ست کردن طلاهای رنگی با لباس

بعد از اینکه توانستید طلاهای رنگی خود را باهم ست کنید، اکنون وقت آن است که بتوانید آن ها را برای شرکت در جشن و مهمانی با لباس های مختلف خود نیز هماهنگ و ست کنید. ست کردن جواهرات و طلاهای رنگی با انواع لباس ها از قوانین خاصی پیروی می کند. برای داشتن ظاهری جذاب لازم است به یکسری نکات توجه فرمایید. برای لباس های رسمی و پیراهن های بلند زنانه بهتر است از طلا های رنگی زرق و برق دار و دارای سنگهای قیمتی استفاده کنید. در مراسم یا مهمانی هایی که لباستان رسمی نیست باید طلاهای رنگی پر زرق و برق را کنار بگذارید. تنها استفاده از یک نیم ست رنگی طلا می تواند به شما کمک کند. رنگ لباس نیز تاثیر مهمی در انتخاب طلاهای رنگی دارد. بهترین گزینه برای لباس هایی با رنگ های خنثی مثل سیاه و سفید، طلاهای رنگی می باشد. هنگام استفاده از لباس های رنگی از طلا با رنگ هایی استفاده کنید که با لباس شما مکمل شناخته شوند. توجه داشته باشید که رنگ های انتخابی در یک سطح باشند. هنگام پوشیدن لباس های گلدار با طرح های شلوغ، طلاهای رنگی ساده و ظریف پیشنهاد می شود. برای لباس های پوشیده و ساده نیز طلاهای رنگی شلوغ و پر زرق و برق بهتر است.