تک دست طلا معمولا النگو های پهنی هستند که به صورت تکی توسط خانم ها استفاده می شوند. تک دست طلا از جمله زیوآلات پرطرفدار در بین خانم ها است. در بین انواع النگو های مختلف، تکدست طلا بسیار محبوبیت دارد. تکدست طلا معمولا در دست چپ انداخته می شود و به راحتی توسط خانم های مشکل پسند انتخاب می شود. بعضی خانم ها عادت به استفاده همیشگی دارند. اما برخی دیگر فقط در مهمانی ها از طلا استفاده می کنند. لازم است بدانید که تکدست طلا هم برای استفاده روزانه و هم برای استفاده در مجالس و مهمانی ها مناسب است.

تکدست طلا

نوع طراحی تک دست طلا

همانند سایر زیور آلات، تکدست طلا نیز دارای انواع مختلفی است. تکدست طلای زنانه، دخترانه و بچگانه از انواع تکدست های طلا می باشند. انواع تک دست طلا دارای تفاوت هایی نیز می باشند. در مدل تک دست بچگانه معمولا طرح های بچگانه و رنگ های رزگلد و زرد بکار رفته می شود. طرح تک دست دخترانه معمولا اسپرت با رنگ سفید می باشد. مدل های آینه ای گلدار و براق با رنگ زرد نیز برای تک دست های زنانه مناسب می باشند. انواع تراشکاری شده نیز از دیگر مدل های مناسب تک دست طلا برای خانم های مسن است. ورساچه، نگین دار و مات نیز از دیگر مدل های تک دست طلا هستند. تک دست طلا در دو نوع قفل دار و بدون قفل ساخته می شود. نوع قفل دار آن مانند دستبند بوده و دارای قفلی در کناره آن است. نوع بدون قفل تک دست طلا نیز مانند النگو می باشد. معمولا نوع بدون قفل تک دست طلا بخصوص برای کودکان مطمئن تر است.

ویژگی های تک دست طلا

تک دست طلا دارای ویژگی های خاصی می باشد. توجه به این ویژگی ها سبب می شود که شما بتوانید بهترین و مناسب ترین نوع تک دست طلا را داشته باشید. از مهم ترین ویژگی های تک دست طلا می توان به طراحی آن اشاره کرد. شکل ظاهری طلا در جلوه و نمای آن تاثیر مستقیم دارد. در طراحی تک دست طلا دو نوع طلای زرد و سفید استفاده می شود. این امر به زیبایی ظاهری آن می افزاید. تراشکاری و نگین کاری در تک دست طلا نیز از جمله عوامل دیگر در جلوه و زیبایی تک دست طلا است که البته باعث افزایش قیمت تک دست طلا نیز می شود. از دیگر ویژگی های مثبت تک دست طلا این است که همیشه روی مد بوده و قدیمی نمی شود. تک دست طلا همچنین از زیورآلات مناسب برای تمامی سنین و حتی کودکان می باشد.

نکات خرید تک دست طلا

خرید تک دست طلا از جمله خرید های مهم می باشد، زیرا بابت این خرید هزینه زیادی باید پرداخت کرد. برای جلوگیری از متضرر شدن در این امر لازم است که هنگام خرید تک دست طلا به نکات مهمی توجه کرد. توجه به سایز تک دست طلا اولین و مهم ترین امر در خرید تک دست است. سایز و اندازه تک دست طلا باید متناسب با سایز مچ دست انتخاب شود. اندازه تک دست طلا نباید بگونه ای باشد که به راحتی از دست خارج شود. همچنین تنگ بودن تک دست باعث ایجاد ناراحتی و مشکل برای مچ دست می شود. توجه به این امر در خرید تک دست بچگانه مهم تر می باشد. توجه به سلیقه و کاربرد تک دست نیز حین انتخاب و خرید آن اهمیت دارد. اگر تک دست طلا دارای تراشکاری است باید به زبری آن توجه کرد. هنگام خرید، روی تک دست طلا دست بکشید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر تک دست طلا را برای استفاده روزانه خریداری می کنید، بهتر است انواع تک دست های فنری را انتخاب کنید. این نوع تک دست های طلا دارای انعطاف بیشتری بوده و حین ضربه خوردن نمی شکند. نکته پایانی هنگام خرید تک دست طلا دریافت فاکتور از فروشنده و توجه به اطلاعات قید شده در فاکتور می باشد.

طلای به کار رفته در تکدست طلا

همانطور که گفته شد تک دست های طلا در طرح ها و مدل های گوناگون ساخته و به بازار عرضه می شوند. طلای بکار رفته در تک دست طلا نوع آن را تعیین می کند. معمولا از انواع طلای زرد، سفید و رزگلد در ساخت تک دست طلا استفاده می شود. نوع طلای به کار رفته در تک دست طلا درصد خلوص مختلفی دارد و معمولا ۱۸ عیار می باشد. طلای ۲4 عیار به هیچ وجه برای ساخت تک دست طلا مناسب نبوده و استحکام لازم را ندارد.

تکدست طلا

قیمت تک دست طلا

مهم ترین بخش خرید تک دست طلا پرداخت هزینه آن است. قیمت تک دست طلا به عوامل مختلفی بستگی دارد. وزن تک دست مهم ترین عامل در تعیین قیمت آن است. هرچه وزن و سایز تک دست طلا بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر است. وجود نگین، تراشکاری، طراحی و سنگ قیمتی در ساخت تک دست طلا باعث افزایش قیمت آن می شود. برای کاهش قیمت خرید تک دست طلا می توانید از طریق اینترنتی اقدام نمایید. راه دیگر کاهش هزینه در خرید تک دست طلا انتخاب تک دست از نوع دست دوم می باشد. امروزه فروش طلای دست دوم بازار داغی دارد. عامل دیگر در تعیین قیمت تک دست طلا عیار آن می باشد. انتخاب تک دست طلا با عیار پایین تر علاوه بر ارزان تر بودن استحکام بیشتری نیز دارد.